בשבוע שעבר התקיים פסטיבל "ניסוי כלים" בבית תמי, בתל-אביב. הפסטיבל מתקיים כל שנה בקיץ ומציג יצירות ושיתופי פעולה מתחומי אומנות שונים.

'ניסוי כלים' הוא פסטיבל אמנים ותיקים וחדשים כאחד, המציג חיבורים מקוריים עם אומנויות שונות, כשרוב המיצגים בו כוללים יותר מיוצר אחד. מסגרת הפסטיבל רחבה ומגוונת, ומוצגות בה יצירות ציור, פיסול, צילום, וידאו,  מופעי מוזיקה, מחול, תנועה, אמנות חזותית, תאטרון ועוד.

בביקורי ביומו האחרון של הפסטיבל, התרשמתי ממאות המיצגים שהותאמו באופן מיוחד לחללי המתחם, ולטובת המפספסים (שעוד יכולים לתפוס חלקים מהפסטיבל  בנדודיו בחודשים הקרובים) אספר על מיטבם.

ממני אלייך- מלי דה-קאלו
ממני אלייך- מלי דה-קאלו

את מיקומו המדויק של הפסטיבל, ניתן היה לאתר מיד לפי צלילי ההרכב מוסיקלי  Dggin' Classics,  שניגן יצירות קלאסיות בעיבוד כלים חדש ומקורי,לצד המיצגים האומנותיים שנמשכו גם אל החלל הפנימי של בית תמי.

בקומת הכניסה, תפס את עיני מיצג חזותי מעניין, המתאר גרסה אלטרנטיבית לכותל, בו קיר שלם כוסה בפתקים לבנים ואיפשר לצופים להיחשף למשאלות הצופים הקודמים ואף להשאיר משאלות משלהם. 

כותל- דבורה מורג
כותל- דבורה מורג
בתוך המתחם, המיצגים התפרסו על כל השטחים ביניהם מרתפים, חדרים וחדרי חזרות, והגגות. גם חדרי שירותים שבכל קומה לא נשארו יתומים, ונוצלו במקוריות למיצג מעניין בשם  "מוזיאון הוידויים האבודים". טרם הפסטיבל, היוצרת שמרית גולן אספה 'וידויים' רבים מכל שרצה לשתפם בפומבי, ואלה הוקראו ע"י תוכנה ממוחשבת  אל חלל השירותים והנמצאים בהם. כך מצאתי את עצמי באמצע בית השימוש (שלא למטרתי), תוהה האם נוכחותי מקנה לי כוחות מחילה, או שמא אני מתעכב במציצנות רק כדי לשמוע את המשכו של עוד וידוי עסיסי.
עמיחי מלכי- נשימה חדשה
עמיחי מלכי- נשימה חדשה
לאחר הסיור הפנימי, חזרתי אל החצר למופע תיאטרון מיוחד ואינטראקטיבי בשם "Contemporary Heart". בהצגה זו, קהל של כ20 אנשים הוכנס אל תוך סוכה, בעוד לאחרים אופשר להתקהל סביבה ולצפות במתרחש בה דרך החלונות. הסוכה התבררה ככניסה לנפש האדם, והדמויות (כולל הקהל שבעמד במרכז) כמשאלות, שאיפות, פחדים, וקונפליקטים פנימיים שקיימים בכל אחד מאיתנו. הקהל שעמד במרכז המתרחש כל משך ההצגה, גילה לקראת סופה שבידיו אולי התפקיד המרכזי בעלילה – ההחלטה לאן הנפש צריכה להתקדם.
Contemporary Heart
Contemporary Heart
דינה שנהב- ללא כותרת
דינה שנהב- ללא כותרת
ניר אדוני- קתדרלה
ניר אדוני- קתדרלה
ליאור שטיינר- סביבת חיים
ליאור שטיינר- סביבת חיים
חילוף חומרים- ניבי אלרואי והילה עמרם
חילוף חומרים- ניבי אלרואי והילה עמרם

חזרתי רווי השראה, והבאתי איתי לכאן רק טעימה מזערית. השנה באופן מיוחד, הפסטיבל נודד גם לחבל התפן שבגליל, לתאטרון זיקית החדש שם יציג מיצגים אלו יחד עם מיטב מאות האחרים על פני סופי השבוע של חודשי ספטמבר ואוקטובר. אני ממליץ בחום לכל קהל הקוראים לבקר בו וכמובן גם בפסטיבל ניסוי הכלים של הקיץ הבא.

*תודה לאלינור שלפמן אשר סייעה בהכנת הפוסט.

Share

קצת על המחבר:

תמצאו את Pixel Perfect ב:

מאמרים שעשויים לעניין אותך

המדריך ל- UI HACKING

העדכון שכולנו חיכינו לו בדרך לפיגמה

השראה בשישי: בשר ללא בשר

המדריך ל- UI HACKING

העדכון שכולנו חיכינו לו בדרך לפיגמה

השראה בשישי: בשר ללא בשר

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

הרשמו לניוזלטר של פיקסל פרפקט וקבלו למייל רשימת קריאה חשובה לתחום מדי שבוע

אשמח לשלוח לך פרטים!

אנא מלא/י את פרטי הקשר שלך כאן ואשלח לך אימייל עם כל הפרטים אודות ההכשרה
;