יש מקום לכולם – פוסט אורח

יש מקום לכולם – פוסט אורח

אני רוצה לדבר על תופעה שלא מרבים לדבר עליה מעל פני השטח, אבל היא קיימת, והיא – היחסים המעורערים בין מעצבי פרינט למעצבי אינטראקטיב. כדי להרגיע את הרוחות, אקדים ואומר שברור שלא מדובר על כל מעצבי הפרינט והאינטראקטיב באשר הם בעולם, אלא תופעה שקיימת בתוך הקהילה הזאת בחלק מהמקומות.

מעבר לכך, אבהיר את עמדתי כבר עכשיו – לדעתי אין שום סתירה בין השניים. אני מעצבת אינטראקטיב שהגיעה לעולם העיצוב מאמנות. מילדות התעסקתי ברישום, ציור, פיסול, צילום וכל הדברים החומריים שמרגישים בידיים. אני נהנית להתעסק בשני העולמות בדיוק כמו שאני אוהבת גם גלידה צ'אנקי מאנקי וגם לזניה בשרית, שניהם שונים מאוד אחד מהשני אבל טעימים ביותר. זה בהיבט האישי, ובהיבט של "השוק" – לא נראה לי שהעולם הדיגיטלי יחליף את עולם הפרינט. כי פיקסלים לא יכולים לארוז שום מוצר במכולת, ולא להפוך לקטלוג שיווקי או כרטיס ביקור או כל דבר אחר שעדיין יש לו ביקוש.

נכון שהטכנולוגיה מביאה איתה שינויים, אבל זה לא אומר שצריך לפחד או להתבצר כל מחנה במבצר שלו, אלא לפקוח מחדש את העיניים ולהיות נאמן למציאות ולמה שמתרחש בה ולזרום איתה. יש מקום לכולם.

מה שהדליק לי את הפיוז היה גליון "דג הזהב 17" שהגיע לידי לפני כמה שבועות. על השער כתוב באותיות גזורות מעיתונים: "פרינט איז נוט דד – משרדי הפרסום בוחרים בפרינט שעוד יקבור את כולנו". כבר מהשער הרחתי את ריח המלחמה… למה הפרינט צריך לקבור את כולנו? מי אמר שפרינט מת?
בגליון כתבות פרו-פרינטיות כמו "ממציאים פרינט לפרינט/ 17 משרדים אומרים את המילה האחרונה", וכתבות שונות בנושא פרינט ופרסום. היו גם כל מיני פרסומים יצירתיים למוצרים כאלה ואחרים. בגדול היה מעניין, חוץ מכתבות דוגמת זו של ראובני פרידן "לעשות אהבה בלי לרפרש". בואו נתחיל מזה שתמונה בראש הכתבה מציגה דוב קטנטן שואג שמתחתיו כתוב 72dpi (המסמל כמובן את עולם האינטרנט) ולידו דוב ענקי ששואג עליו ותחתיו כתוב 300dpi (עולם הפרינט, דה!), בתוספת ארבעה ריבועי CMYK שלידם כתוב "הפרינט מנצח בגדול". חשבון פשוט – 300dpi זה מספר יותר גדול מ-72dpi, אם כך פרינט מנצח!

אמנם הכתבה שתחת התמונה מתייחסת לבאנר באופן נקודתי, אבל נראה שזה משקף יחס כללי לעולם הדיגיטלי ולא רק לבאנר כבאנר. ואם התמונה לא הספיקה להעביר את המסר שאם אני צועק אז אני יותר צודק – בכתבה הם מסבירים "שיש עדיין המון קסם למילה המודפסת ולריח הטרי של הדיו […] אבל אז הגיעו הפס הרחב ומארק צוקרברג והרסו משהו מהרומנטיקה." ולסיכום הם אמרו: "פרינט זה אחלה מדיה. ובאנר? מישהו יכול להיזכר באיזה באנר טוב? כן, זה מה שחשבנו."
ולמי שרוצה לראות בעיניים: http://mizbala.com/?p=20297

אני באופן אישי גם נמנית עם שונאי הבאנרים, הם די מעצבנים בעיניים, בואו נודה. אבל לא לעניין להשוות את כל עולם הפרינט לבאנר. הרי עולם האינטרנט והאינטראקטיב לא מתחיל ולא מסתיים בזה.

בסופו של דבר, מי שצריך להוכיח את זה שהוא יותר טוב, כנראה חושב שלא יודעים שהוא יותר טוב, ולכן צריך להוציא את התותחים הכי כבדים שלו ולצעוק עד שכולם יבינו טוב טוב.

ואם לומר יותר בבירור, אני יוצאת נגד כל צד שהוא שבוחר להשוות בין פרינט לאינטראקטיב, כי אם נשים את עולם הפרינט ועולם האינטראקטיב זה מול זה, ונשווה, אולי נגיע למסקנה שבעצם, אין סיבה להשוות. כולנו מעצבים, פשוט חלק למדיה אחת וחלק למדיה אחרת. זה הכל.

ענבל בס

ענבל בס היא יוצרת, מעצבת גרפית ומעצבת אתרים פרילנס, בוגרת שנקר במגמה לעיצוב מדיה אינטראקטיבית. מוצאת עניין רב בסגנון איורי נרטיבי ואוהבת את עולם העיצוב המודפס והמפוקסל.
ענבל בפייסבוק | לאתר של ענבל בס
  • מעבר ליעודים השונים שיש לפרינט (אריזות וכו') שהזכרת כאן, פרינט זו מדיה אפקטיבית ביותר, לעתים הרבה יותר מאשר המדיה הדיגיטלית. מנסיוני – נכון במיוחד לפרסום, ועוד יותר לפרסום מותאם אישית. כמוך, אני לא מבין בכלל מה העניין לעימות בין שתי המדיות – כל אחת משרתת צרכים שונים. זה כמו לשאול – מה יותר טוב, אוטו גדול או אוטו קטן? השאלה שצריכה להשאל היא יותר טוב – בשביל מה? בשביל נסיעות קצרות וחניה בתל-אביב, או בשביל לנסוע מאילת לקריית שמונה 3 פעמים בשבוע?

    אגב, ביחס לאיור בכתבה של פרידן, זה כבר לא נכון להתייחס למסכים כ"72 dpi". אייפון 4, למשל, עובד ב-326 dpi.

  • metalist

    true that

  • שי

    האייפון 4 עובד ב PPI (פיקסל פר אינץ') ולא ב DPI כמובן…

  • שי, תיקון נכון, אבל המשמעות אותה משמעות… pixel=dot=pixel

קבלת ה PDF מותנית ברישום לניוזלטר שלנו. הניוזלטר נשלח פעם בשבוע ובו אך ורק תכנים איכותיים שנבחרו בקפיצה, ומתאימים למעצבים, יזמים, מתכנתים, אנשי שיווק ועוד. אם תראו שהתוכן אינו רלוונטי עבורכם, תוכלו להצאת מרשימת התפוצה בכל עת.

קבלת התוכן מותנית ברישום לניוזלטר של פיקסל פרפקט. חברי הניוזלטר מקבלים ניוזלטר שבועי עם קישורים חשובים מעולם העיצוב, עדכונים על מה שקורה כאן בפיקסל ועל אירועים בארץ, וגישה לכל החינמיים באתר.

קבלת ה PDF מותנית ברישום לניוזלטר שלנו. הניוזלטר נשלח פעם בשבוע ובו אך ורק תכנים איכותיים שנבחרו בקפיצה, ומתאימים למעצבים, יזמים, מתכנתים, אנשי שיווק ועוד. אם תראו שהתוכן אינו רלוונטי עבורכם, תוכלו להצאת מרשימת התפוצה בכל עת.

נשמח לתת לך עוד פרטים!

לצפייה מיידית בסילבוס ובפרטים אודות הקורס אנא מלא/י את הפרטים כאן: